جستجو در سایت

حل یکی از معماهای قدیمی سرطان

حل یکی از معماهای قدیمی سرطان

محققان مرکز سرطان مموریال اسلون- کترینگ واقع در نیویورک آمریکا توانستند پاسخ یک مساله ۱۰۰ ساله در حوزه سرطان را بیابند.

در سال ۱۹۲۱ میلادی یک متخصص آلمانی به نام اوتو واربرگ متوجه شد سلول‌های سرطانی بر خلاف سلول‌های سالم  به جای سوزاندن گلوکز با استفاده از اکسیژن، این ماده را تخمیر می‌کنند. این فرایند مستقل از اکسیژن به سرعت رخ می‌دهد اما مقادیر زیادی از انرژی موجود در گلوکز را دست‌نخورده باقی می‌گذارد.

در طول ۱۰۰ سال گذشته نظریات مختلفی درباره اثر واربرگ مطرح شده که تمام آن‌ها توسط نتیجه آزمایشات بالینی، رد شده است.
اکنون محققان توانستند این اثر را بر مبنای رابطه موجود بین متابولیسم واربرگ و فعالیت یک آنزیم تامین‌کننده انرژی موسوم به PI۳ kinase توجیه کنند. این آنزیم یک مولکول‌سیگنال‌دهنده کلیدی است که در متابولیسم سلولی عملکردی شبیه یک فرمانده دارد. اغلب رخدادهای انرژی‌بر در سلول‌ها، از جمله تقسیم سلولی، تنها با مجوز این آنزیم به وقوع می‌پیوندند.

این آنزیم سیگنال‌های رشد موردنیاز برای تولیدمثل را به سلول‌های سرطانی ارسال می‌کند و یکی از مسیرهای بیش‌فعال سیگنال‌دهی سرطان محسوب می‌شود.

محققان دریافتند سیگنال‌دهی PI۳ kinase به آدنوزین تری فسفات (ATP) متکی است و ATP‌ نیز محصول اصلی متابولیسم واربرگ است.

این ماده برای تبدیل انرژی در تمام جانداران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس این تحقیقات، سلول‌های سرطانی از متابولیسم واربرگ به‌منظور پایدارسازی فعالیت مسیر سیگنال‌دهی PI۳ kinase و استمرار تولید مثل خود استفاده می‌کنند. این یافته منجر به درک بهتر مکانیسم تولیدمثل سلول‌های سرطانی و توسعه راهکارهای جدی و موثر برای درمان می‌شود.

سرطان بر اثر رشد کنترل‌نشده سلول‌ها شکل می‌گیرد. انجمن تحقیقات سرطان آمریکا آماری را در مورد سرطان‌های شایع سال ۲۰۱۸ میلادی (که آخرین آمار مربوط به سرطان است) منتشر کرده است. در این آمار تمام سرطان‌های شایع به استثنای سرطان پوست غیر ملانوم لحاظ شده است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۱۸ میلیون مورد سرطان در سراسر جهان وجود داشت که ۹.۵ میلیون مورد در مردان و ۸.۵ میلیون مورد در زنان شیوع داشت. در حال حاضر پیشگیری از سرطان مهمترین معضل بهداشت عمومی است و متخصصان تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی،‌ افزایش فعالیت بدنی و کاهش وزن و عدم مصرف دخانیات و الکل را مهمترین اصول در پیشگیری از سرطان می‌دانند. در ادامه آخرین آمار مرتبط با شایع‌ترین سرطان‌های جهان ذکر شده است.

سرطان‌های ریه و سینه شایعترین سرطان‌های جهان هستند که هریک ۱۲.۳ درصد از کل آمار را به خود اختصاص می‌دهند.
سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع با ۱.۸ میلیون مورد جدید در سال ۲۰۱۸ گزارش شده است.

منبع: ساینس

ارسال نظر

*